wszelkie symbole i znaki używane podczas procesu ewakuacji, a także oznaczenia produktów toksycznych, łatwopalnych i niebezpiecznych. Nieodłączna jest także pierwsza pomoc, pokazywana zazwyczaj krok po kroku przez ratowników medycznych. Czasem zdarza się, że uczestnicy są zdania, że już wszystko wiedzą i nie ma sensu przerabianie co roku tego samego. Nic bardziej mylnego, powtórka raz do roku jest absolutnym minimum z zakresu wiedzy, która ma służyć do ratowania zdrowia i życia w razie zagrożenia. W sytuacjach niebezpiecznych człowiek reaguje instynktownie i odruchowo. Jeżeli nie wejdą nam w nawyk pewne zachowania, okaże się, że w kryzysowej sytuacji w głowie zastaniemy pustkę. Z tego powodu kursy i szkolenia bhp są nie tylko obowiązkową inwestycją, ale i ułatwieniem i usprawnieniem codziennej pracy.
Takie szkolenie to nie tylko pierwsza
Pracodawcy, którzy zatrudniają w swoich firmach jakichkolwiek pracowników, po prostu muszą - zgodnie z polskimi przepisami prawnymi - systematycznie przeprowadzać dla nich zarówno klasyczne szkolenia bhp, jak i szkolenia przeciwpożarowe. O tych drugich mówi się mniej i niektórzy nawet nie wiedzą, że coś takiego w ogóle istnieje. A ten typ szkolenia, podobnie jak szkolenie bhp, też jest obowiązkowy i podstawowy. Każdy po prostu musi z niego skorzystać, jeśli chce działać legalnie i prawidłowo w nowym miejscu pracy.
Szkolenie ppoż jest szkoleniem obowiązkowym, a to oznacza, że pracodawca zobowiązuje się do jego przeprowadzenia. To on staje się odpowiedzialny za przygotowanie kursu dla wszystkich pracowników i zadbanie o to, by każda osoba wzięła w nim aktywny udział. Takie szkolenie to nie tylko pierwsza pomoc w razie oparzeń, ale też i informacje na temat prawidłowych czynności w trakcie pożaru. Pracownik musi wiedzieć, co ma robić, gdy już dojdzie do wzniecenia ognia w miejscu pracy. Ucieczka z budynku nie zawsze jest możliwa i optymalna.
I szkolenia ppoż i kursy bhp
I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.
Szkolenie na miejscu czy w firmie zewnętrznej
Czy przedsiębiorca skazany jest na zatrudnianie specjalisty, czy bardziej opłacalnym będzie skorzystanie z usługi zewnętrznych w ramach szkolenia bhp, ppoż. i pierwsza pomoc. Wymagane przez prawo pracy szkolenia należy przeprowadzić w momencie przyjęcia pracownika do pracy, a także w zależności od rodzaju szkolenia trzeba je odnawiać co pewien czas. To na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania wymienionych szkoleń, zapewnienia miejsca oraz ekwiwalentu za dzień szkolenia. W zależności od wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie, mniej lub bardziej opłacalne będzie zaangażowanie firmy zewnętrznej do przeprowadzenia szkolenia. Wiele firm zajmujących się szkoleniami zawodowo, oferuje przeprowadzenie szkolenia w swojej jednostce dla niewielkiej grupy, zazwyczaj jest to połączenie chętnych z kilku zakładów. Posiadają one niewielkie sale, w których można przeprowadzić szkolenie. Jednak pracownicy muszą zazwyczaj we własnym zakresie dojechać na miejsce. Przy większej ilości pracowników i możliwości zapewnienia odpowiedniego miejsca szkolenia odbywają się w zakładzie pracy.