Czy można bhp po pracy? - o ppoż

gpsbhp

Podobnie jak brak znajomości pierwszej pomocy

Nikt nie jest chyba w stanie podważyć tego, jak ważne jest przeprowadzenie szkolenia BHP w miejscu pracy czy nauki. Dzięki tego typu szkoleniom dowiadujemy się w nowym miejscu, jakie obowiązują nas regulaminy i zasady, ale też pozn

Czy można bhp po pracy? - o ppoż gpsbhp
ajemy lepiej sam budynek, rozkład jego pomieszczeń, wyjść awaryjnych, dróg ppoż, itd. I chociaż nikt z nas nie zakłada, że nagle wybuchnie pożar, a my będziemy musieli uciekać z płonącego budynku, to jednak warto być przygotowanym na taką wątpliwie ciekawą okoliczność i wiedzieć, dokąd się wówczas udać i co robić. Jak się okazuje, bardzo wielu ludzi w takiej sytuacji wpada w panikę i kompletnie nie wie, jak ma się zachować. To naprawdę nagminna sprawa. Podobnie, jak brak znajomości pierwszej pomocy. Mogłoby się to w dwudziestym pierwszym wieku wydawać niemożliwe, a jednak pierwsza pomoc często nie jest udzielana, bo ludzie po prostu nie wiedzą, jakie kroki powinni podjąć, aby uratować czyjeś życie, kiedy jest ono zagrożone. Dlatego też korzystajmy ze szkoleń.


Warto jednak wiedzieć że szybko podjęte

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są szkolenia BHP w ich miejscu pracy czy nauki. Nastolatki często uważają je za "przynudzanie" i kilka zmarnowanych godzin, natomiast pracownicy konkretnych firm, jako osoby dorosłe, sądzą często że nie trzeba im mówić oczywistych rzeczy i pokazywać palcem, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, droga ppoż i inne. Takie podejście bywa jednak zgubne, a informacje, które wydają się tak oczywiste, w chwili, kiedy są najbardziej potrzebne, mają tendencję do wypadania z głowy. Dlatego też nie wolno nam lekceważyć szkoleń, zwłaszcza, jeśli uwzględniana podczas nich jest pierwsza pomoc. Kiedy dochodzi do wypadku, który niesie za sobą skutki dla ludzi, zazwyczaj nikt nie chce reagować, aby nie pogorszyć stanu poszkodowanych. Warto jednak wiedzieć, że szybko podjęte działania mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie, zatem nie wolno się wahać, tylko niezwłocznie udzielić potrzebującym osobom pomocy. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, zaufajmy szkoleniom.


Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek przeprowadzania regularnych szkoleń BHP. Na szkoleniu wstępnym poruszane są ważne kwestie bezpieczeństwa oraz zdrowia. Omawiana jest tu przykładowo pierwsza pomoc i zasady jej udzielania czy też ppoż. Bardzo istotną rolę pełni instruktaż stanowiskowy przeprowadzany przez kierowników poszczególnych działów. przeszkolonych pod kątem udzielania profesjonalnego instruktażu. Instruktaż tego rodzaju jest skierowany do pracowników, którym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki zawodowe w środowisku narażonym na działanie czynników szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Szkolenia bhp stanowiskowe powinny trwać przeciętnie około 8 godzin lekcyjnych. Wyjątkiem są szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, jakie trwają jedynie dwie godziny lekcyjne. Po szkoleniu każdy pracownik zobowiązany jest do zdania testu potwierdzającego nabycie i przyswojenie wszystkich niezbędnych wiadomości. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu możliwe jest przystąpienie do pracy na wyznaczonym stanowisku.


Podczas szkoleń dowiadujemy się nie tylko

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to element obecny w wielu miejscach pracy. Ma on znaczenie nie tylko ze względu na zapewnienie wysokich standardów w zakładach, ale też uświadomienie pracownikom jak ważne jest przestrzeganie ustalonych reguł w miejscu świadczenia określonych usług czy zadań. Przestrzeganie reguł może bowiem zagwarantować uniknięcia wystąpienia wypadków w pracy, a także ich nieszczęśliwych skutków, takich jak nawet kalectwo.

Szkolenia bhp oraz ppoż, dokładnie określają jak pracownik powinien się zachować na co dzień oraz w sytuacjach nagłych, gdzie pojawia się zdarzenie nadzwyczajne. Podczas szkoleń dowiadujemy się nie tylko, że należy zachować spokój, ale też jakie procedury nas obowiązują.

Pierwsza pomoc, to kolejny obszar, w którym pracownik może chcieć się szkolić nie tyko ze względu na pracę. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, to bowiem nie tylko spis reguł według, których postępuje się w pracy, ale też czynność przydająca się poza pracą.



© 2019 http://o-ppoz.manekiny.net.pl/